V e-shopech naleznete pod tímto označením zejména různé sady součástek, stavebnice nebo funkční zařízení bez krabičky, napáječe, apod.

Oblast zájmu kutilů v elektronice se za poslední léta výrazně změnila. Dávno pryč jsou časy, kdy spotřební elektronika na trhu chyběla nebo byla drahá a zveřejňovány byly návody na její zhotovení. Většina fandů elektroniky si uvědomila, že je lepší použít kvalitně zhotovených polotovarů, které jsou levné a snadno dostupné. Svojí kreativitu pak soustředí na jejich využití při konstrukci složitějších specifických elektronických zařízení, která nejsou na trhu běžně dostupná, nebo jsou drahá (např. měřící přístroje).

Potřebujete-li například digitální voltmetr, můžete si vybrat z velkého množství hotových modulů lišících se rozměry, zobrazovači i parametry. Jejich cena začíná na 4 dolarech. Cena stavebnice je výrazně vyšší (cca 300 Kč) a rozměry větší. Zhotovení vlastními silami včetně plošného spoje vyjde ještě dráž. A to nepočítáme potřebný čas.

O tom, jaká je nabídka se můžete přesvědčit třeba na webu dx.com. Stačí zadat do políčka pro vyhledávání výraz DIY.

Součástky

V nabídce naleznete sady součástek za výhodnější ceny. Buď se jedná o více kusů stejného typu, nebo různých hodnot.
Například sada 2500 rezistorů (50 různých hodnot po 50 kusech) vyjde na 17,20 dolaru, to je necelých 14 haléřů za 1 rezistor.
Nevýhodou takových nákupů může být, že zbývají součástky, které nepoužijete.

Odkazy

Stavebnice

Další možností, jak zhotovit nějaké elektronické zařízení je zakoupit stavebnici. Hlavní výhodou je, že zpravidla získáte všechny potřebné součástky včetně desky plošného spoje. Sortiment je ale poměrně omezený a ceny nejsou nejnižší. Rozdílná je také kvalita zpracování a často chybí nejdražší díly (transformátor, chladič, apod.).

Odkazy

Moduly

Moduly rozumíme kompletně sestavená elektronická zařízení. Může se jednat o různé zdroje, měniče, zesilovače, měřiče, apod.
Zpravidla obsahují všechny potřebné součástky zapájené na desce plošných spojů.

Výhody:

  • Plná funkčnost po doplnění vhodným napáječem.
  • Nižší cena v porovnání se stavebnicí.
  • Profesionálně vyrobené plošné spoje s vysokým stupněm integrace, které lze v amatérských podmínkách jen stěží zhotovit.
    Součástky není třeba shánět a objednávat samostatně.
  • Při objednání v zahraničních e-shopech neplatíte poštovné.

Nevýhody:

  • Moduly jsou kompaktním celkem, výrobci ale často uspokojivě neřeší finální konstrukční řešení (zabudování do krabičky - ovládací a indikační prvky).
  • Základní technické parametry bývají nadhodnocené, např. maximální výkon, proud, apod.
  • Většinou chybí dokumentace.
  • Sortiment se často mění.

Odkazy

Některé z výše uvedených modulů lze zakoupit i v Česku například na serveru aukro.cz.

Závěrem

Pokrok v oblasti elektroniky se promítá i do činnosti elektronika amatéra. Dochází k masivní miniaturizaci, používání číslicové techniky, mikroprocesorů a jiných speciálních součástek. Nemá smysl věnovat se spotřební elektronice, kde je nabízen široký sortiment výrobků s dobrou kvalitou zpracování a nízkou cenou.
Zbývá tak oblast, kde se výrobcům nevyplatí velkosériová výroba. Speciální elektronické aplikace, programování mikroprocesorů nebo využívání stavebnic a modulů ve složitějších elektronických zařízeních. Zanedbat nelze ani na skvělý pocit z fungujícího zapojení zhotoveného vlastními silami, které má často výrazně lepší parametry než komerčně vyráběné. Dalším přínosem je poznávání (pochopení) činnosti a měření parametrů elektronických obvodů, které v žádném případě nemohou nahradit teoretické poznatky ani virtualizace pomocí PC.

 

Go to top