Na rozdíl od multimetru dokáže identifikovat připojenou součástku.

Tester obsahuje 3 vstupní svorky, na které je možné připojit jednu tří vývodovou součástku (např. tranzistor), nebo 2 dvou vývodové. Identifikaci připojené součástky i měření parametrů zajišťuje mikroprocesor. Možnosti měření závisí na použitém programu. Zpravidla umožňuje měřit rezistory (odpor), kondenzátory (kapacitu + ESR), cívky (indukčnost), diody (saturační napětí a kapacitu), diaky a triaky a bipolární i unipolární tranzistory (zesílení). Konkrétní parametry závisí na použitém typu, kterých je k dispozici celá řada a jejich možnosti je vylepšují. Nové typy mají grafický displej, který je schopen zobrazit schématickou značku měřené součástky.


Příklad

Tester na displeji 2 x 16 znaků zobrazuje naměřené hodnoty. Je složen z desky displeje, která je pomocí dvojice šestipinových konektorů spojena se základní deskou. Na té jsou dutinky pro připojení měřených součástek, indikační LED dioda a tlačítko pro spouštění měření. Na napájení je vyveden konektor pro připojení 9 V baterie. Jak už bývá u těchto konstrukcí běžné, vše tvoří kompaktní celek, který však nelze jednoduchým způsobem zabudovat do nějaké krabičky. Pokud tedy nechce tester nechat ležet na stole s rizikem, že se poškodí mechanicky nebo zkratováním s kolem se povalujícím nářadím a součástkami, musíte vše zabudovat do nějakého obalu. Já jsem použil plastovou krabičku typu KP33.

test souc 14

Dále bylo potřebné přidat tlačítko, indikační LED diodu a zdířky pro připojení měřených součástek. Vývody od těchto součástek jsem připojil pomocí tenkých lanek na zadní stranu základní desky testeru. Protože má tester při měření poměrně velký odběr a destičková baterie se rychle vybíjí, použil jsem k napájení síťový adaptér s napětím 12 V (tester má zabudován stabilizátor 5V).

Parametry

Napájecí napětí 9V z destičkové baterie
Klidový odběr 0,02 μA (vypnutý, baterie připojená)
Odběr při testování (doba 2-5sec) 37 mA
Měření odporu (rezistory) 0,5 Ω až 20 M Ω
Měření kapacity (kondenzátory) 30 pF až 20000 μF
Indukčnost (cívky a tlumivky) 0,01mH až 22 H
Diody včetně LED zapojení vývodů, napětí, kapacit
Dvojité (duální) diody zapojení vývodů, napětí
Diaky, tyristory, triaky název součástky, zapojení vývodů
Bipolární tranzistory typ (NPN, PNP), zapojení vývodů (B,C,E), zesílení, napětí
Unipolární tranzistory typ (kanál N, P), zapojení vývodů, kapacita, napětí

Postup měření

Stačí připojit napájecí zdroj (baterii) a stisknout tlačítko. Po krátkém úvodním testu napájecího napětí se objeví údaje o připojené součástce, případně hlášení „No, unknown, or damaged part", není-li připojena žádná součástka, nebyla rozpoznána, nebo je vadná.

test souc 01 test souc 02

Ukázky měření

1. Rezistory (odpor)
test souc 03 test souc 04

2. Kondenzátory (kapacita)
test souc 05 test souc 06

3. Cívky (indukčnost)
test souc 07

4. Diody
test souc 11 test souc 10

5. Tyristory
test souc 12

6. Bipolární tranzistory
test souc 08 test souc 09

7. Unipolární tranzistory
test souc 13


Novější verze s grafickým displejem

Používá větší grafický displej, který navíc zobrazí schématickou značku součástky. V nabídce je více různých typů s různým fimwarem. Vzhled testeru i údajů zobrazených na displeji se může lišit.

test souc 15

Příklad měření tranzistorů:

tranzistory NPN tranzistory PNP tranzistory MOS

Poznámka

Výše popsané testery se dají zakoupit od cca 400 Kč, případně za cca 1200 Kč zabudované v krabičce.

Odkazy

 

 

 

 

 

 

 

Go to top