Na výsledném vzhledu vámi vyrobeného elektronického zařízení se podílí kvalitní popis ovládacích prvků.

Kromě základní hodnoty informativní plní také funkci estetickou. Dříve se k popisu panelů používaly tzv. suché obtisky (Propisot). Jednotlivé znaky se přenesly na nalakovaný panel a poté přestříkaly bezbarvým lakem. Rozvoj technologií i výpočetní techniky přináší nové a jednodušší řešení.

Základem je papír s potiskem. Ten je nejlepší navrhnout v nějakém CAD (computer-aided design) programu nebo alespoň vektorovém grafickém editoru. Oba typy programů jsou dostupné také zdarma. Předem je dobré vytvořit potřebné vrstvy (hladiny), například kóty, obrys, vrtání, popis, panel, apod. To umožňuje vytisknout pouze momentálně potřebné vrstvy v přesně odpovídajících rozměrech.

Příklad

  1. Zobrazeny vrstvy kóty (modrá), obrys (černá) a vrtání (červená)
    panely CAD
  2. Zobrazena pouze vrstva popis, která se vytiskne na štítek
    panely popis
  3. Celkový pohled včetně ovládacích prvků (vrstvy popis a panel)
    panely celek

Další postup závisí na velikosti panelu (štítku), vašem technickém vybavení a ceně.

  1. Pro malé štítky postačí podlepit vytištěný papírový štítek oboustrannou lepící páskou, na vrchní stranu přilepit dostatečně širokou izolepu a nalepit na panel (krabičku).
    kalibrator 04
  2. Větší tloušťku a tím i lepší odolnost než izolepa má průhledná samolepící folie, která se dodává také jako matná obvykle ve formátu A4.
    tester privesu01
  3. Jinou možností je natisknout popis přímo na samolepící folii. Jako ochranu proti ušpinění nebo odření je třeba přelepit průhlednou ochrannou folií.
  4. Zajímavé možnosti nabízí laminování. V prodeji jsou laminovací folie s tloušťkou 80 až 250 μm (mic). Čím silnější folii použijete, tím bude méně ohebná, ale také odolnější. Pro laminování je třeba speciální zařízení (laminátor). Nemáte-li ho k dispozici, můžete využít služeb Copycentra. Zalaminovanou a na potřebný rozměr oříznutou folii je třeba nějak připevnit na panel, buď mechanicky (např. přišroubovat) nebo přilepit oboustrannou lepicí páskou.
  5. Laminovací folie (lesklé i matné) se vyrábí také jako samolepící. Tento postup je nejjednodušší, ale také nejdražší. Stačí na běžný papír vytisknout potisk panelu, ten vložit do samolepicí laminovací folie, pak použít laminátoru a po oříznutí na požadovaný rozměr nalepit na panel.

Poznámky:

  • Vytisknete-li vrstvu vrtání na papír a upevníte jí izolepou k panelu, můžete středy otvorů vyznačit rýsovací jehlou a ušetříte si tak práci s jejich rozměřováním.
  • Panel je lepší vyvrtat předem, po upevnění folie s popisem ostrým řezákem proříznout všechny díry a začistit je jemným pilníkem.
  • Během lepení nedrží folie přesný rozměr (poněkud se natáhne), proto je lepší oříznout ji menší (je třeba vyzkoušet).
  • Výše uvedený postup umožní navrhnout panel podle vašich představ (barva pozadí, barva, velikost i typ písma, apod). Vše si můžete předem vytisknout a zkontrolovat jak po stránce vzhledu, tak i rozměrů.

Odkazy:


 

 

Go to top