Podrobný postup při instalaci programu Joomla, který je určen především pro začátečníky.

Dále je popsaný klasický postup a můžete ho použít při lokální instalaci nebo při instalaci na webhosting. Některé hostingové servery nabízí podstatně rychlejší řešení, kdy potřebné soubory jsou již na serveru připraveny pro různé redakční systémy a stačí jen spusti instalaci.


Stažení, rozbalení a kopírování instalačních souborů

 • Otevřete oficiální webové stránky joomla.org a stáhněte soubor označený jako Full Package.
 • Jedná se o komprimovaný soubor s příponou zip a velikosti asi 10 MB, který je třeba po stažení rozbalit do nějaké složky (např. install).
 • Dalším krokem je zkopírování všech souborů ve složce install do cílového umístění. Jedná-li se o lokální instalaci v programu XAMPP, bude cílovým umístěním nová složka (např. mujweb), kterou musíte vytvořit v podsložce xampp\htdocs. Pro kopírování souborů na hostingový server musíte použít nějaký ftp klient (program), například FileZilla.

Podrobný postup instalace

 1. Do internetového prohlížeče (např. FireFox) napište adresu vašich stránek. Při lokální instalaci například localhost/mujweb. Objeví se úvodní stránka, kde musíte vyplnit všechny povinné údaje označené hvězdičkou a pokračujte Následující.
  joomla install 01
 2. Dále je třeba vyplnit údaje o databázi, které jste obdrželi při registraci hostingu emailem. Na obrázku jsou vzorové údaje pro lokální instalaci.
  joomla install 02
 3.  Jsou-li zadané údaj v pořádku, objeví se okno se souhrnnými informacemi. Pokud jste nějaký údaj vyplnili špatně, instalace nemůže pokračovat. Musíte se vrátit a údaje opravit.
  V tomto kroku také můžete zvolit, zdali se mají nainstalovat také ukázková data (nedoporučuji).
  joomla install 03
 4.  Kliknutím na tlačítko Instalovat se spustí instalace. O průběhu budete informováni.
  joomla install 04
 5.  Tím je základní instalace ukončena. Kliknutím na tlačítko Další kroky: Instalace jazyků můžete doinstalovat podporu češtiny a zvolit výchozí jazyk.
  joomla install 05 joomla install 06 joomla install 07
 6.  Opět se objeví okno s informací o ukončení instalace. Kliknutím na tlačítko Odstraňte instalační složku vymažete nepotřebné soubory.

  joomla install 08

 7.  Nyní si můžete kliknutím na tlačítko Web prohlédnout nově nainstalovný web (Front end), nebo se pomocí tlačítka Správce přihlásit do administrace (Back-end).

Pokud jste neistalovali také ukázková data, budou vaše nové stránky téměř prázdné a asi se vám moc líbit nebudou, takže hurá do tvorby  jejich obsahu.


Další postup

 • Výběr a nahrání šablony, která určuje vzhled stránek.
 • Vytvoření struktury (kategorie) a obsahu (články).
 • Vytvoření navigace - struktury nabídek (menu) a jejich provázání s obsahem.
 • Instalace rozšíření, která doplní nebo vylepší základní vlastnosti Joomly.
 • Aktualizace, zálohování, ladění vzhledu, ...

 

Go to top