Instalaci, konfiguraci i úpravy Joomly vám usnadní dále popisovaný software.

Při výběru jsem preferoval volně šiřitelné programy (freeware) s podporou češtiny, které se se nemusí instalovat a jsou označovány jako portable (přenositelné).


Prohlížeče

To, že existuje více více prohlížečů webových stránek určitě víte. Každý prohlížeč může zobrazovat stránky mírně odlišně, proto je dobré zkontrolovat jejich vzhled v těch nejpoužívanějších:

  • chrome Google Chrome, stránka pro stažení www.google.com
  • firefox Firefox, stránka pro stažení www.mozilla.cz
  • msie Internet Explorer (Microsoft Edge), který je součástí Windows
  • opera Opera, stránka pro stažení opera.cs

 Všechny prohlížeče umožňují zobrazit zdrojový (HTML) kód stránky, některé navíc také další informace (CSS, Skripty, apod.).

 Výborným doplňkem pro Firefox je Firebug, který slouží k ladění a editaci webových stránek - stahujte zde.

Firebug - ukázka prostředí

firebug


FTP klient

FTP (File Transfer Protocol) je protokol pro přenos souborů mezi počítači pomocí počítačové sítě. Využívá protokol TCP z rodiny TCP/IP a může být používán nezávisle na použitém operačním systému.

FTP klient je program, který slouží k nahrávání a stahování souborů z webového serveru. Využijete ho nejen při instalaci, ale i při zálohování a různých úpravách webových stránek. Program existuje také v portable (přenosné) verzi, kterou není třeba instalovat.

Stručný popis

  • Hlavní část pracovní plochy programu zabírají podobně jako v Total Commanderu dvě okna. V levém se zobrazuje obsah vybrané složky lokálního PC, v pravém (po připojení) obsah vybrané složky webového serveru.
  • Nad okny je pruh pro rychlé připojení, do kterého je třeba vyplnit údaje pro připojení (Hostitel, Uživatelské jméno a Heslo) položku Port není třeba vyplňovat (zpravidla 21). Pak klikněte na tlačítko Rychlé připojení. V pravém okně by se měl zobrazit obsah příslušné části serveru, kam jste připojeni.
  • Soubory, se kterými chcete pracovat nejprve vyberte kliknutím myší, případně s klávesou Shift nebo Ctrl pro výběr více souborů. Po vybrání souborů stiskněte pravé tlačítko myši a zobrazí se nabídka pro práci se soubory.

filezilla 01


Programy pro rozbalení souborů

Komprese dat (také komprimace dat) je speciální postup při ukládání nebo transportu dat. Úkolem komprese dat je zmenšit datový tok nebo zmenšit potřebu zdrojů při ukládání informací. Obecně se jedná o snahu zmenšit velikost datových souborů, což je výhodné např. pro jejich archivaci nebo při přenosu přes síť s omezenou rychlostí (snížení doby nutné pro přenos). 

Při práci s Joomlou se běžně setkáváte s komprimovanými soubory. Pokud se jedná o soubory s příponou zip, poradí si s rozbalením OS Windows. Pro zvýšení komprese se ale používá také jiných algoritmů a soubory mají jiné přípony (gz, tar, apod.). Pak je nutné použít speciální program.

7-Zip je komprimační a dekomprimační program určený pro různé operační systémy. Podporuje celou řadu formátů a nabízí kromě komprese také jednoduchý správce souborů.
Program existuje také v portable (přenosné) verzi, kterou není třeba instalovat.

Ukázka uživatelského rozhraní

 7zip


Programy pro editaci kódu

Při úpravách vlastností i vzhledu webových stránek se neobejdeme bez vhodného editoru, který umí zobrazovat čísla řádků a zvýraznit zdrojový kód.

PSPad je celosvětově rozšířený freewarový textový editor a editor zdrojových kódů pro platformu Microsoft Windows vyvíjený v prostředí Delphi.

Ukázka uživatelského rozhraní

 pspad

TopStyle je je primárně určen k tvorbě kaskádových stylů (CSS), ale jednoduše s ním lze také vytvářet a upravovat HTML stránky. Mezi jeho přednosti patří integrovaný prohlížeč, v němž se zobrazuje výsledná podoba stránek, validátor kódu s automatickými opravami, zvýraznění syntaxe a spousta dalších užitečných nástrojů.

Kromě placené verze TopStyle Pro (zkušební verze funguje pouze 20 dní) je možné použít starší volně šiřitelnou variantu TopStyle Lite. Lite verze na rozdíl od komerční verze neumí kontrolovat kód, automaticky opravovat chyby v kódu a neobsahuje paletu barev použitých v dokumentu.

Stažený soubor s češtinou rozbalte do složky, ve které je nainstalovaný TopStyle Lite (c:/program files/bradbury/topstyle...). Při správném rozbalení by dojde k přepsání původních souborů (přepsání souborů je třeba potvrdit).

Ukázka uživatelského rozhraní

 topstyle

Zkopírujete-li složku s nainstalovaným programem na USB Flash disk, můžete program používat jako Portable (přenositelný).


Grafické programy

Při tvorbě a úpravách vzhledu webové stránky občas potřebujete zjistit kód barvy, určit rozměr nějakého prvku, vytvořit, nebo upravit obrázek.

Pastelka je velice jednoduchý, ale užitečný program, který umí "nabrat" barvu z obrazovky a určit její kód. Výhodou je, že program není třeba instalovat, stačí jen spustit soubor Pastelka.exe.

Ukázka uživatelského rozhraní

pastelka

Pravítko - program slouží k měření vzdáleností na obrazovce.

Pravítko může být ve vodorovné, nebo svislé poloze a měřit můžete v pixelech, centimetrech, palcích, v procentech délky, nebo si můžete vytvořit vlastní jednotky. Díky kalibraci je měření velmi přesné. Pravítko podporuje také skiny (změnu vzhledu). Naměřenou vzdálenost můžete zkopírovat do schránky, nebo uložit do souboru. Výhodou je, že program není třeba instalovat, stačí jen spustit soubor pravitko.exe.

Ukázka uživatelského rozhraní

pravitko

Inscape je open source vektorový grafický editor používající SVG jako svůj nativní formát.

Mezi podporované SVG schopnosti patří tvary, cesty, text, značky, klonování, průhlednost, změna velikosti, barevné přechody, vzorky a seskupování. Inkscape také podporuje Creative Commons meta-data, editování uzlů, vrstvy, komplexní operace s křivkami, trasování bitmap, text na křivce, přímé editování XML a mnohem více. Inkscape je schopno importovat formáty jako JPEG, PNG, TIFF a další. Také může exportovat PNG stejně jako mnoho vektorových formátů.

Také s jeho pomocí vytvoříte logo s průhledným pozadím, nebo jiné grafické prvky pro váš web.

Ukázka uživatelského rozhraní

inscape

IrfanView je prohlížeč obrázků, zvuků a videa. Kromě toho poskytuje další funkce, například konverzi různých grafických formátů, změny rozměru, barevné holoubky, dávkové zpracování, sejmutí obsahu obrazovky a další. Program můžete rozšířit o další funkce pomocí plug-inů. Nemůže se samozřejmě srovnávat se specializovanými profesionálními programy (např. Photoshop), ale pro základní práci s obrázky postačí.

Chcete-li se o programu dozvědět více, stáhněte si ze stránky slunecnice.cz manuál.

  • irfanview IrfanView - stránka pro stažení programu www.irfanview.com + čeština na stejné stránce v nabídce IrfanView languages
  • irfanview IrfanView - stránka pro stažení programu portableapps.com

Ukázka uživatelského rozhraní

Screenshot (sejmutí obsahu obrazovky) použijete pro prezentaci ukázky uživatelského prostředí

irfanview 01

Dávkové zpracování obrázků využijete při úpravě fotografií před odesláním na web

irfanview 02 irfanview 03

Go to top