Jednoduchý program, který nahradí službu WSUS na lokálním PC.

V počítačových sítích MS se ke správě aktualizací používá služba WSUS. Aktualizace se centrálně stahují na server a odtud pak distribuují na jednotlivé počítače připojené v lokální síti.

Windows Server Update Services (WSUS) je služba zajišťující aktualizaci softwaru pro operační systémy Microsoft Windows. WSUS je lokálně spravovaná alternativa ke službě Microsoft Update. Používáním služby Windows Server Update Services mohou administrátoři plně spravovat distribuci aktualizací, uvolněných prostřednictvím Automatických aktualizací, do počítačů ve firemní síti. Viz wikipedia.

Program WSUS Offline Update je možné použít jak pro aktualizaci počítačů, které nejsou připojené k síti, tak i při nové instalaci nebo opravě instalace operačního systému na PC i noteboocích.

Hlavní výhodou je, že potřebné aktualizace je možné instalovat mnohem rychleji a automaticky. Velikost souborů potřebných k aktualizaci operačního systému, Microsoft Office i dalších podpůrných programů (C++, .NET Framework) je značná. Jejich stahování a následná instalace s několika restarty počítače je časově náročné a určitě nepatří k oblíbeným činnostem, zejména pokud se dělá opakovaně. Navíc omezíte možnost infikování počítače připojeného k internetu dříve než bude aktualizován a nainstalován antivirový program.


Použití programu

Stáhněte z domovské stránky aktuální verzi WSUS Offline Update. Stažený soubor rozbalte na disk (neinstaluje se) a spusťte. Na disku musíte mít cca 20 GB volného místa. Program je sice poměrně malý, ale musíte počítat s místem pro následné stažení zvolených aktualizací.
Nejprve je třeba vybrat operační systém, na obrázku Windows 7 v 64 bitové verzi.
V nabídce Option je možné přidat Service Pack, ověření stažených souborů, C++, .NET Framework a antivir od Microsoftu.

Výstup je možné vytvořit jako ISO soubor (Create ISO image(s)...), který následně vypálíte na DVD, nebo uložit na disk. Volba USB medium je poněkud zavádějící, protože se nutně nemusí jednat o USB disk, ale je možné vybrat složku na jakémkoliv disku. Na obrázku je použita složka update vytvořená na disku D (D:\Wsusoffline94\update).

wsus01

Pokud chcete doplnit také aktualizace pro Microsoft Office, přejděte na kartu Office a vyberte příslušnou verzi i jazyk.

wsus02

Karta Legacy products obsahuje starší produkty (Windows Server 2003).

wsus03

Po nastavení všech potřebných parametrů pokračujte kliknutím na tlačítko Start. Objeví se okno příkazového řádku s informacemi o průběhu činnosti a hlavní okno zešedne.

wsus04

wsus05

Nyní je potřeba čekat na dokončení operace, což může trvat v závislosti na počtu aktualizací, rychlosti stahování a výkonu počítače více než hodinu.
Po úspěšném dokončení se objeví následující zpráva:

wsus06

Zvolíte-li ano, zobrazí se seznam aktualizací.
Kliknutím na tlačítko Exit program zavřete.

Poznámka:
Pro úsporu místa na disku můžete složku update smazat.


Aktualizaci provedete tak, že složku programu WSUS Offline Update zkopírujete na přenosný disk a připojíte k počítači, který chcete aktualizovat.
Pak ze složky client spustíte soubor s názvem UpdateInstaller.exe. Následně můžete upravit konfiguraci.

wsus07

Zaškrtnutím volby Automatic reboot and recall umožníte bezobslužnou instalaci. Program si vytvoří přechodný účet a nebudete se muset po jednotlivých restartech znovu přihlašovat.
Volbou Shut down on completion zajistíte vypnutí počítače po dokončení aktualizace.
Kliknutím na tlačítko Start spustíte aktualizaci.

Opět se objeví okno příkazového řádku, kde můžete sledovat průběh aktualizací.

Po dokončení okno zavřete (pokud nebyla použita volba Shut down on completion, která vypne počítač).


Shrnutí

  • Použití programu WSUS Offline Update pomůže ušetřit čas při aktualizaci více počítačů.
  • Postup je možné použít i u počítačů, které nejsou připojené k internetu, mají pomalé, nebo jen omezené připojení.
  • Hodí se také při reinstalaci operačního systému po havárii počítače.
  • Pro zvýšení bezpečnosti počítač připojte k síti (internetu) až po dokončení aktualizací.
  • Při dalším spuštění programu se pouze kontroluje integrita stažených souborů a přidávají se nové aktualizace. Celý proces je tedy výrazně kratší.
  • Také při spuštění na klientském počítači se po úvodní kontrole instalují jen nové aktualizace.

Poznámka:
Podpora Windows XP byla ukončena v dubnu 2014, proto aktualizace pro tento operační systém již nejsou v nových verzích WSUS Offline Update dostupné. Poslední, která umožňovala aktualizace Windows XP byla verze 9.2.1. Naleznete ji na domovské stránce programu.

wsus08

Na rozdíl od novějších operačních systémů je nutné zvolit také použitý jazyk.

Go to top