Součástí základní instalace Windows jsou sice některé základní aplikace, ale ty zpravidla nestačí.

Na rozdíl od Linuxu, kde je možné během instalace vybrat a sestavit balíček obsahující většinu běžných programů, je ve Windows základní nabídka poměrně chudá. V nabídce Start / Programy / Příslušenství sice naleznete například Malování, Poznámkový blok nebo Průzkumník, ale to zpravidla nepostačí.

Součástí nového notebooku nebo PC bývá spousta balastu. Většinou se jedná o různé verze programů s omezenou zkušební dobou, které je nejlepší (pokud je nehodláte kupovat) hned odinstalovat.

Chcete-li ušetřit, vybírejte z volně šiřitelných programů, které jsou kvalitní a často plně postačí pro běžné použití. Jak, ale vybrat ty nejlepší?

Existuje celá řada webů, které shromažďují a také nabízí ke stažení spoustu programů pro různé použití. Pro snadnou orientaci bývají programy roztříděny podle druhu, licence (Freeware, Shareware), oblíbenosti, apod. Také odborné časopisy pravidelně uveřejňují popisy, návody a na přiložených DVD i instalační soubory. Přesto jsem se pokusil o vlastní seznam programů, které používám a osvědčily se mi.

Rychlá a jednoduchá instalace

Na stránce ninite.com naleznete seznam doporučených programů setříděných podle druhu použití. Stačí jen zaškrtnout ty, které chcete nainstalovat a kliknout na tlačítko Get Installer. Stáhne se jeden soubor (s příponou exe), který spustíte.

Výhodou tohoto řešení je, že nemusíte vybrané programy stahovat jednotlivě z různých stránek. Instalace je rychlá, automatická bez toolbarů a jiného smetí. Snaží se také instalovat aplikace ve vašem jazyce. Není vyžadována žádná registrace.

Jestliže vám výše uvedený postup nevyhovuje, nebo zde chybí některé programy, musíte použít klasický postup.

Doporučené programy

Všechny dále popisované programy patří mezi volně šiřitelné, přesto si před instalací prostudujte licenční podmínky. I když je nabídka skutečné pestrá, nemá smysl pro stejnou činnost instalovat více různých aplikací. Například v případě antivirů to může působit značné problémy.


Bezpečnost a ochrana počítače

Jako první by měl být nainstalovaný program, který chrání před viry a dalším škodlivým softwarem.

Comodo Internet Security ve zdarma použitelné verzi obsahuje nejen antivir, ale i firewall. Tedy dvě klíčové komponenty pro zabezpečení počítače před viry, červy, spywarem a dalšími útoky z internetu.
Stránka pro stažení personalfirewall.comodo.com.


Pomocné programy (Runtimes)

Jedná se o aplikace, které jsou potřebné k běhu jiných programů. Po jejich instalaci se zdánlivě nic nestane. Neobjeví se zástupce na ploše, ani je nelze samostatně spustit.

Microsoft .NET, stránka pro stažení www.microsoft.com. Prostředí potřebné pro běh aplikací s operačním systémem Microsoft Windows.

Flash Player, stránka pro stažení get.adobe.com. Adobe Flash Player je software určený pro prohlížení animací a filmů pomocí počítačových programů jako je například webový prohlížeč.

Java Runtime Environment (JRE), stránka pro stažení www.zdarma.org. Balík programů, který na vaše počítači umožňuje spouštění počítačových programů napsaných v jazyce Java.


Internetové prohlížeče

Asi nejznámějším je Internet Explorer, který bývá součástí MS Windows. Daleko častěji se však pro prohlížení internetových stránek používají alternativní prohlížeče, které přináší některé výhody.

firefoxFirefox, stránka pro stažení firefox.mozilla.cz

chromeGoogle Chrome, stránka pro stažení www.google.com

operaOpera, stránka pro stažení www.operacesky.net

Všechny výše uvedné prohlíže lze používat také jako přenositelné (portable). To má své opodstatnění v ochraně soukromí a také proto, že společně s prohlížečem máte uložené své oblíbené stránky nebo přístupové údaje.


Komunikace

skype Skype, stránka pro stažení www.skype.com. Oblíbený program pro telefonování, posílání zpráv i souborů. Před prvním použitím nutná registrace na login.skype.com.

pidgin Pidgin, stránka pro stažení www.pidgin.cz. IM (Instant Messenger) komunikátor pro mnoho protokolů. Podporuje textovou komunikaci ve stylu ICQ.

thunderbird Thunderbird, stránka pro stažení www.mozilla.cz. Poštovní klient, který nabízí příjemné uživatelské prostředí a řadu pokročilých funkcí.


Kancelář

Nejznámějším balíkem kancelářských aplikací je Microsoft Office. Jeho pořizovací cena je však poměrně vysoká (od cca 2000 Kč). Pro běžné použití zcela vyhoví některá z volně šiřitelných alternativ. Přečtěte si článek s porovnáním vlatností LibreOffice, OpenOffice.org a Microsoft Office.

OpenOffice, stránka pro stažení www.openoffice.cz. Plnohodnotný kancelářský balík, který lze provozovat na všech hlavních operačních systémech a platformách. Obsahuje textový editor Writer, tabulkový procesor Calc, kreslící nástroj Draw a program na tvorbu prezentací Impress. Alternativa - LibreOffice.


PDF (Portable Document Format)

Souborový formát vyvinutý firmou Adobe pro ukládání dokumentů nezávisle na softwaru i hardwaru, na kterém byly pořízeny.

foxitreader Foxit Reader, stránka pro stažení www.foxitsoftware.com. V základní verzi bezplatný program pro čtení PDF souborů. Jeho výhodou oproti Adobe Acrobat je větší rychlost při prohlížení a menší hardwarové nároky pří obdobné nabídce funkcí i ovládání.

PDFCreator PDFCreator, stránka pro stažení www.pdfforge.org. Virtuální tiskárna PDF - vytvoří dokument PDF z jakéhokoliv programu.


Grafika

Programy pro práci s grafikou (obrázky) umožňující prohlížení, úpravy i kreslení.

irfanview IrfanView, stránka pro stažení www.irfanview.com + čeština na stejné stránce v nabídce IrfanView languages. Prohlížeč obrázků, zvuků a videa. Kromě toho poskytuje další funkce, například konverzi různých grafických formátů, změny rozměru, barevné holoubky, dávkové zpracování, sejmutí obsahu obrazovky a další. Program můžete rozšířit o další funkce pomocí plug-inů.
Alternativy - XnView, FastStone Image Viewer.

paint.net Paint.NET, stránka pro stažení www.getpaint.net. Grafický editor vyvíjený pro platformu Windows XP a Windows Vista. Lze v něm upravovat fotografie, dělat montáže obrázků, tvořit abstraktní obrazce nebo jen malovat.

inkscapeInscape - stránka pro stažení programu inkscape.org. Open source vektorový grafický editor používající SVG jako svůj nativní formát.


Video

Jako náhrada za zbytečně velký a komplikovaný Windows Media Player, který je dodáván s Windows je možné použít malý a rychlý přehrávač.

vlcVLC Media Player (VideoLAN), stránka pro stažení www.videolan.org. Přehrávač multimédií (audia i videa), který si poradí bez instalace dodatečných kodeků s velkým množstvím formátů včetně streamování po síti. Alternativy - Media Player Classic, Mplayer.


Audio

Přestože běžné audio soubory přehraje řada různých programů včetně Windows Media Player, je lepší pořídit si specializovaný program.

aimp AIMP, stránka pro stažení aimp.ru. Multimediální přehrávač zaměřený zejména na přehrávání audia. Alternativy - Winamp, Foobar2000, JetAudio.


Správci souborů

Pokud vám, stejně jako mě nevyhovuje Správce souborů z Windows a jste zvyklí na tzv. okenní manažéry souborů, můžete si zakoupit skvělý Total Commander, nebo vybrat z některých volně šiřitelných.

dcDouble Commander, stránka pro stažení doublecmd.sourceforge.net. Alternativy - FreeCommander, Multi Commander, Unreal Commander.


Vypalování CD a DVD

Přesto, že Windows 7 již podporují vypalování, je lepší použít specializovaný software.

cdburnerxp CDBurnexXP Pro, stránka pro stažení www.cdburnerxp.se. Pomocí tohoto programu můžete vypalovat disky CD‑R, CD‑RW, DVD+R/RW, DVD‑R/RW, DVD­‑RAM a BD/HD‑DVD, a to včetně dvouvrstvých médií. Program umí vytvářet jak disky datové (podporuje tvorbu i vypalování ISO obrazů), tak disky hudební. Umí zacházet se všemi důležitými audioformáty, obsahuje i CD‑ripper (tj. možnost vytváření komprimovaných hudebních formátů z CD) s podporou CDDB (databáze s názvy alb a skladeb). Obsahuje též funkci normalizace hlasitosti.


Komprimace

Pro zmenšení velikosti souborů se používá různých formátů komprimace. Windows podporují pouze nejrozšířenější ZIP, ke zpracování dalších formátů je dobré použít specializovaný software.

7zip 7-Zip, stránka pro stažení www.7-zip.org. Komprimační program s vlastním formátem 7z. Podporuje několik dalších archivních a kompresních formátů. Alternativa - WinRAR.


Ochrana soukromí

Při práci s počítačem je třeba chránit svoje přihlašovací údaje a důležitá osobní data zabezpečit pomocí šifrování.

keepass KeePass Password Safe, stránka pro stažení keepass.info. Správce různých přihlašovacích jmen a hesel. Ukládat lze například hesla k emailovým účtům, na různé internetové stránky a další. Všechna uložená jména a hesla jsou chráněna šifrovacími algoritmy AES a Twofish.

truecrypt TrueCrypt, stránka pro stažení www.truecrypt.org. Program pro bezpečné šifrování dat. Vytvoří virtuální logickou diskovou jednotku, kterou lze připojit jako reálný disk.


Údržba počítače

Během používání počítače s OS Windows dochází ke zvětšování obsazeného prostoru na disku nepotřebnými soubory a dalším jevům, které se projevují zpomalováním činnosti PC. Proto byly vytvořeny programy určené k vyčištění a defragmentaci registrů i HDD, odstranění škodlivého softwaru a optimalizaci činnosti.

ccleaner CCleaner (Slim), stránka pro stažení www.piriform.com. Umí odstranit dočasné soubory internetového prohlížeče a dalších podporovaných aplikací.

glaryutilitiesGlary Utilities Free, stránka pro stažení www.glarysoft.com. Balík nástrojů a podprogramů pro správu a údržbu počítače.

advancedsystemcare Advanced SystemCare Free, stránka pro stažení www.iobit.com. Umožňuje snadnou a rychlou optimalizaci a opravu systému Windows. Optimalizace probíhá zcela automaticky bez různých složitých nastavení. Výsledkem je rychlejší a stabilnější systém.

Programy, které používáte jen občas neinstalujte a hledejte takové, které jsou označeny jako Portable (přenositelné). Můžete je používat na USB Flash disku i na PC. Protože se neinstalují, nezapisují nic do registrů, „nezaneřádí" počítač a pokud je už nepotřebujete, jednoduše smažete příslušnou složku s programem.

Go to top